wtorek, 19 lutego 2013

Jak określić porowatość włosów?

Hej dziewczyny!

Temat porowatości włosów został już poruszony na wielu blogach, tak więc Ameryki nie odkryję :)  Zdaję sobie sprawę, że wiele z Was już orientuje się o co chodzi, jednak ten post jest dla mnie wstępem do jednego z następnych wpisów. Swoją drogą do napisania postu o porowatości zbieram się od samego początku blogowania. Wpis miał się pojawić już w sierpniu... :)Czym jest porowatość?
Porowatość to sposób ułożenia łusek włosa. Jeśli łuski ściśle do siebie przylegają włosy są niskoporowate, jeśli łuski są bardzo rozchylone mamy włosy wysokoporowate.

Dlaczego określenie porowatości jest ważne?
Jeśli wiemy, jaką porowatość mają nasze włosy to tak naprawdę wiemy o nich prawie wszystko. Dużo prościej będzie dobrać pielęgnację. Nie będziemy musiały wydawać całego majątku na kosmetyki, które okażą się nieodpowiednie dla nas. Będziemy też mogły po części przewidzieć efekt zabiegów fryzjerskich.

 

Porowatość swoich włosów możemy określić na kilka różnych sposobów:

 1. Istnieje test w wodzie (niektórzy używają pojęcia szklankowy). Polega on na umieszczeniu włosów (około 10 sztuk)  na powierzchni wody - w szklance bądź w jakimś pojemniku. Jeśli włosy szybko opadną mamy włosy wysokoporowate, jeśli nie będą długo opadać niskoporowate. Jednak ten test nie jest wiarygodny, bo... możemy umieścić zbyt dużo włosów, zbyt mało włosów, włosy są pokryte sebum, a sebum stanowi opór dla przenikania wody.
 2. Porowatość możemy sprawdzić poprzez dotyk. W tym celu musimy wziąć w posiadanie nasz jeden włos :D następnie przesuwamy palcami po jego długości od końca włosa do cebulki i sprawdzamy czy włos skrzypi, czy nie jest gładki, czy wyczuwamy nierówności. Jeśli tak to mamy włosy wysokoporowate. Natomiast jeśli wyczuwamy delikatne nierówności włosy są średnioporowate.Jeśli nie czujemy żadnych oporów a włos nie skrzypi to jesteśmy posiadaczkami włosów niskoporowatych. Ja ze smutkiem muszę przyznać, że mam włosy wysokoporowate (oj skrzypią podczas tego testu!).
 3. Najbardziej pewnym źródłem informacji o porowatości jest badanie mikroskopowe. Jeśli posiadacie mikroskop możecie obejrzeć jak układają się łuski Waszych włosów.
 4. W profesjonalnych salonach można wykonać badanie określające stan naszych włosów.
 5. Możemy polegać na pewnych teoriach: włosy kręcone są z reguły włosami wysokoporowatymi, natomiast włosy proste są średnioporowate (o normalnej porowatości) bądź niskoporowate. Jeśli regularnie niszczymy włosy prostowaniem, suszeniem, farbowaniem, trwałą ondulacją, rozjaśnianiem, stylizacją możemy mieć pewność, że nasze włosy nie są niskoporowate, a w wielu przypadkach może okazać się, że mają wysoką porowatość.
 6. Najczęściej stosowanym sposobem jest test prób i błędów, a więc... kupujemy kosmetyki i sprawdzamy jak zadziałają na naszych włosach.
 7. Czytałam w jednym z komentarzy na którymś z blogów, że porowatość włosów można sprawdzić po obsypaniu włosa mąką. Następnie taki włos bierze się pod światło. Jeśli mąka gęsto przylega do włosa to mamy włosy wysokoporowate, w przeciwnym razie- jeśli mąka się ześlizgnęła to porowatość jest niska.


Na tym blogu możecie znaleźć swoją włosową siostrę, czyli odnaleźć osoby, które mają taką samą porowatość jak Wy i dzięki temu łatwiej będzie Wam znaleźć odpowiednie produkty do pielęgnacji włosów: Znajdź swoją włosową siostrę - baza blogerek


Poniższa tabela przedstawia cechy włosów o wyżej wymienionych porowatościach skrajnych. Mam nadzieję, że pomoże Wam określić, jaki rodzaj włosów posiadacie.
Cecha
Włosy niskoporowate
Włosy wysokoporowate
Przyswajanie i oddawanie wilgoci/wody
Bardzo wolno.
Bardzo szybko .
Farbowanie
Bardzo trudno zafarbować takie włosy, jeśli się to uda to kolor utrzymuje się długo.
Włosy bardzo łatwo zafarbować, a kolor szybko się wypłukuje.
Puszenie
Nie puszą się
Puszą się i plączą pod wpływem wilgoci.
Układanie fryzury
Jest możliwość ułożenia fryzury jednak nie trzyma się ona wystarczająco długo.
Włosy są podatne na zabiegi fryzjerskie.
Skręt
Zwykle są to włosy proste.
Najczęściej włosy kręcone i włosy zniszczone.
Wpływ protein
Mogą źle reagować na maski proteinowe, włosy nie mogą ich przyswoić ze względu na budowę.
Dobrze reagują na maski proteinowe.
Podatność na zniszczenie
Włosy niskoporowate są dość odporne na niszczenie.
Włosy wysokoporowate bardzo łatwo zniszczyć.
Co lubią?
Lubią otwieranie łuski włosa poprzez użycie ciepłej wody, wtedy łatwiej wchłaniają kosmetyk.
Lubią zamykanie łuski włosa poprzez płukanie ich chłodną wodą, lubią płukanki zakwaszające
Olejek kokosowy
Włosy są miękkie, gładkie i błyszczące, olejek dobrze na nie wpływa.
Włosy się puszą.

O tym jak długo schną włosy, czyli jak szybko oddają wodę i od czego to zależy pisałam w tym poście.
 
Temat odpowiednich olejów, jakie należy stosować przy określonych porowatościach pojawi się w jednych z następnych notek.

Jaką macie porowatość? Co Wasze włosy lubią? Pin It Now!

37 komentarzy:

 1. Twój wpis jest jednym z najlepszych na ten temat :) o tym teście z mąką nie słyszałam, jak słowo daję. Mam nadzieję, że się nie obrazisz jeśli Cię podlinkuję u siebie na blogu? :) myślę, że wpis idealny do działu Przydatne linki.

  wkradł Ci się mały błąd w metodzie dotykowej-'posiąść w posiadanie' ;) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. edit: podlinkowałam :)

   Usuń
  2. Dzięki za znalezienie błędu, już poprawiłam :) Jest mi bardzo miło :) linkuj co tylko chcesz :P

   Usuń
  3. od siebie jeszcze dodam, że pewnie widziałaś że chyba jednym z popularniejszych testów porowatości jest test kokosa. Krąży teoria, że jeśli go nie lubią to raczej wysokoporowate :P

   Usuń
  4. ...tzn oleju kokosowego ;)

   Usuń
  5. Wiem, że jednym z popularnych testów jest sprawdzenie jak działa na nasze włosy olej kokosowy. W następnym wpisie pojawi się podział olejków ze względu na porowatość i tam właśnie miałam uwzględnić to co napisałaś:) jednak doszłam teraz do wniosku, że Twoja uwaga przyda się w powyższym wpisie:) zaraz go edytuję :)

   Usuń
  6. Test kokosowy chyba nie jest wiarygodny, ja mam krecone wlosy i stosuje olej kokosowy - oczywiscie naturalny i mam bardzo dobre wlosy po nim.

   Usuń
  7. Nie wiem czy test oleju kokosowego jest wiarygodny. Mam krecone wlosy wiec teoretycznie wysokoporowate. Nie sa zniszczone przez zadne dzialania stylizacyjne.
   Uzywam oleju kokosowego przed kazdym myciem - nakladam na cala noc. Wlosy sa super, pachna przed dwa dni kokosami:) Uzywam oczywiscie oleju organicznego.

   Usuń
 2. Wykonam testy, jak tylko wrócę do domu. Ciekawy post z mnóstwem przydatnych informacji. Domyślam się wyniku testów po samej tabelce, którą zamieściłaś ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro farbujesz, suszysz i prostujesz tak jak wcześniej pisałeś, to pewnie się może okazać, że masz wysoką porowatość. Ale dla pewności sprawdź :)

   Usuń
 3. Moje to ciężki orzech do zgryzienia:) chyba kupię mikroskop przejawiają cechy i wysokoporowatych i nisko . I bądź tu człowieku mądry:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To być może masz włosy o średniej porowatości :)

   Usuń
 4. Moje włosy są średnio porowate lub wysoko. Kiedy przeciągam po nich to skrzypią no i puszą się, ale nie są zniszczone- o nie :D. Bardzo przydatny post, muszę zbadać mojego włosa pod mikroskopem...

  OdpowiedzUsuń
 5. o tej metodzie ze szklanka to aż szkoda pisać. jest to tylko dalsze rozpowszechnianie mitów. Jak można ta metoda sprawdzić porowatość? to czy włos opadnie zależy przede wszystkim od napięcia powierzchniowego wody (jej składu, temperatury), od gęstości włosa, etc. Już lepiej sprawdzać następnymi, wypisanymi przez Ciebie, metodami, zawsze to późniejsze niż test z woda.
  Swoją porowatość założyłam na podstawie tego jak moje wlosy się zachowują pod wpływem różnych czynników i uważam że nam niskoporowate w kierunku średnio- na wymordowanych końcówkach:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chcialam użyć słowa 'pewniejsze', nie 'późniejsze'. ach ten telefon...

   Usuń
  2. Napisałam o tym teście ze szklanką, tylko po to, aby wspomnieć, że istnieje i że nie jest wiarygodny. Na wielu blogach dziewczyny o nim piszą jako o teście, który jest źródłem informacji o porowatości włosów. A prawda jest taka, że ten test nic nam nie mówi. Cieszę się, że zwróciłaś na to uwagę i że nie jesteś ślepo zapatrzona w to, co wypisują niektóre blogerki :)
   Swoją porowatość też założyłam na podstawie tego jak moje włosy reagują na różne czynniki. No i u mnie porowatość jest wysoka, może przy skalpie mam porowatość średnią.

   Usuń
 6. Moje są wysoko porowate, wszystko na to wskazuje. Ciekawy ten test na dotyk, na moim włosie mogłabym zagrać melodię, tak skrzypią:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha :D no to razem możemy stworzyć duet i grać skrzypiące melodie, bo moje też skrzypią! :P

   Usuń
 7. Zakochałam się w tym poście, nareszcie ktoś dokładnie wytłumaczył jak określić porowatość swoich włosków. Masz tutaj wszystko tak poukładane i wspaniale wytłumaczone. Cudo *-*

  OdpowiedzUsuń
 8. W końcu wiem jakie mam włosy... wysokoporowe :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja mam włosy wysokoporowate, ale nie skrzypią pod palcami. Z to puszą się, są kręcone, lubią płukanie zimną wodą.. Ogólnie jeszcze są zniszczone i miejscami przesuszone, ale z tym walczę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. moje włosy mają bardzo dziwną porowatość, trudno mi ją określić. podczas testu dotyku skrzypią, ale nie czuje żadnych nierówności i są gładkie. puszą się pod wpływem wilgoci, ale lubią olej kokosowy. nie lubią protein, laminowanie nie jest dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja mam co trzeci włos brązowy i te są wysokoporowate, a blond nisko... I bądź tu mądra;) Całe szczęście łatwo znalazłam na nie sposób: humekanty, humekanty i humekanty. Emolienty je oblepiają, a nawet po minimalnej dawce protein mam przeproteinowanie...

  OdpowiedzUsuń
 12. a co jeśli mój włos piszczy podczas testu ale jest bardzo gładki , śliski , bez zadnych nierówności ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedną metodą nie jesteś w stanie określić porowatości, dlatego proponuję, żebyś test dotyku odłożyła na dalszy plan i skupiła się na tej tabelce :)
   P.S. Skoro włos jest gładki i nie widzisz na nim żadnych nierówności to musisz mieć dość zdrowe włosy, a skoro skrzypią to mogą mieć porowatość wysoką czy średnią. Można mieć wysoką porowatość i ładne, zdrowe włosy :)

   Usuń
 13. Chyba najlepiej obserwować włosy i ich reakcję na odżywki proteinowe i oleje ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Właśnie wszystkie testy, poza akceptacją oleju kokosowego mówią mi, że mam włosy wysokoporowate. Co włos to co innego :p

  OdpowiedzUsuń
 15. w koncu zrozumialam o co chodzi w tej porowatosci

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam, mam problem w określeniu mojej porowatości włosów, z jednej strony schną wolno, są proste, nie puszą się, ale z drugiej strony są podatne za zabiegi fryzjerskie i szybko się niszczą, przy moim braku kręcenia, prostowania, suszenia, a raczej dosuszania, końcówki są w oplakanym stanie, walcze już bardzo długo o ładne, zdrowe włosy, ale mozolnie, ciągle się kruszą w efekcie mam wrażenie, że wg nie rosną, a trwa to już ok 3lat. co o tym sądzisz? potrafisz ocenić ich porowatość i poradzić co robić ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko na odległość ocenić porowatość, ale skoro nie potrafisz jej sama ocenić to bardzo możliwe, masz włosy średnioporowate, czyli normalne :) Co do końcówek to przypuszczam, że są to zniszczenia mechaniczne. Śpisz w rozpuszczonych włosach? Nosisz rozpuszczone włosy? Targasz włosy podczas czesania? Używasz cienkich gumek z metalowymi elementami? Jeśli na te pytania odpowiesz twierdząco to pewnie masz problem z niezbyt lekkim traktowaniem swoich włosów.
   Polecę Ci ten wpis: http://www.dbaj-o-wlosy.com/2014/11/o-mechanicznym-niszczeniu-wosow-sow.html
   oraz ten:
   http://www.dbaj-o-wlosy.com/2015/06/czym-zabezpieczac-koncowki-wosow-i.html

   Usuń
 17. mam prośbę możecie mi pomóc określić moją porowatość bo widzę pewne zachwiania u siebie, a mianowicie:
  - szybko się farbują/rozjaśniają ale farba szybko się nie spłukuje,
  - nawet dobrze reagują na olejek kokosowy,
  - zakwaszanie roztworem z octu jabłkowego to najlepsze co dla nich okryłam
  - płukanka z siemienia dobrze na nie działa
  - są gładkie ale na końcach trochę nie równe
  - nie skrzypią w ogóle

  Jaką mogą mieć porowatość ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć! Przez Internet ciężko stwierdzić, ale prawdopodobnie masz porowatość średnią, czyli pomiędzy wysoką a niską :)

   Usuń
 18. najlepszy wpis o porowatosci jaki znalazlam

  OdpowiedzUsuń
 19. Co to znaczy, że włosy coś lubią? Nie bardzo wiem jak to sprawdzić... Jeśli moje włosy nie lubią masek proteinowych, to jak zareagują?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To znaczy, że dobrze na coś reagują. Jeśli Twoje włosy nie lubią masek proteinowych to znaczy, że po ich użyciu są sztywne, szorstkie i matowe.

   Usuń
 20. Super przydatna wiedza. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...